Matrace – rady pro výběr

Dávno pryč jsou doby, kdy ideálem „zdravého“ spaní byla tvrdá dřevěná pryčna. Ta, prý jako jediná, měla poskytovat záruku pevné opory páteře a tedy správného odpočinku.

 

Kvalita spánku samotného včetně dobrého oběhu krve tehdy asi moc zkoumána nebyla. Proč by jinak vědci hloubali dále a přišli na pravý opak: páteř má mít ve spánku oporu v co možná největších plochách.

1. Tuhost matrace:

  • Věk spáče:
    Mladí lidé většinou dávají přednost tvrdšímu spaní. S přibývajícím věkem i zdravotními problémy mohou lidé potřebovat komfortnější matraci, např. kvůli kyčelním kloubům. Pro děti, které rostou, je vhodná matrace bez fyziologických zón.
  • Hmotnost uživatele:Uživatelům s nižší váhou se doporučuje spíše měkčí matrace, která je většinou i cenově výhodnější, důležitější ovšem je, co je ke spaní příjemnější jim. Lidé s vyšším hmotnostním indexem zase spíše ocení matraci s vyšší tuhostí.

2. Na jaký podklad matraci uložíte?

Je to důležité? Tak jako by se pružinová matrace zničila na lamelovém roštu, stejně tak by se dřív opotřebovala nebo i znehodnotila náchylnější pěnová nebo latexová matrace na nepružném podkladu. A co je hlavní, matrace by nepřinesla kýžený výsledek zdravé opory těla při spánku. Zde jsou vhodné kombinace podkladu a matrací:

  • perforovaná deska, pevný rošt + pružinové a taštičkové matrace, pružné studené pěny
  • lamelový rošt + viscoelastické pěny, studené pěny, obyčejné pěny, latexové matrace
  • polohovací a motorové rošty + pěnové matrace měkčího typu bez kokosového jádra, latexové matrace

3. Do dvoulůžka matrace dvě samostatné nebo jednu velkou?

Zvažte:

  • Podklad: Pokud je velká matrace uložena na dvou pružných lamelových roštech, může se stávat, že budete partnera rušit. Polohovací nebo motorové rošty takto nevyužijete.
  • Manipulace s matrací při pravidelné údržbě bude náročnější.

4. Alergie & Hygiena  & Životnost

Pokud trpíte přecitlivělostí na roztoče, budete potřebovat dobře větranou matraci. Tyto zásady vedou zároveň k delší životnosti matrace.

  • Jádro matrace, kde je dobrá cirkulace vzduchu. Jde o pružinové matrace nebo studené pěny s otevřenou strukturou buněk. V současné době jsou vyvíjeny velmi kvalitní viscoelastické pěny a pěny na bázi latexu, které jsou pružné i vzdušné. Vyhněte se ale levnějším latexovým matracím.
  • Snímatelný pratelný potah nebo matracový chránič. Některé potahy jsou funkčně řešeny antialergickým materiálem, který přirozeně odpuzuje mikroorganismy. Čistotu zajistíte i praním na 40°C.
  • Pro zajištění lepší cirkulace vzduchu postel bez úložného prostoru. Kromě toho by se matrace měla pravidelně otáčet (i kvůli životnosti minimálně hlava-nohy) a vyvětrat.