Rady pro výběr postele

Devadesát procent fyzických i psychických sil se prý duševně regeneruje při spánku a právě v té době musí mít naše páteř co největší pohodlí. Při dlouhodobém spaní na špatné matraci se může projevit nejen bolest zad, ale dokonce i problémy s vnitřními orgány.

Kvalitní postele

Dříve se lidé museli spokojit s nepohodlnou matrací, kde pružiny píchaly do zad, ale na dnešním trhu, kde se nábytkářské domy, supermarkety a dovozci zahraničního nábytku předhánějí jeden před druhým, se dá sehnat téměř cokoli. Pokud ovšem chcete kvalifikovanou radu a odborné posouzení výrobku, raději nenavštěvujte supermarkety a podobně, ale jděte přímo do specializované prodejny. Školení prodejci nám dokáží pomoci při výběru to nejlepší přímo na míru.

Rám postele

Rám postele je pravděpodobně to první, co přiláká při výběru náš pohled. Jeho podoba může být zcela podřízena vašemu vkusu a při jeho výběru se prakticky nemusíte zaobírat matrací – rozměry jsou obvykle standardizované, takže matraci v rozměrech rámu by neměl být problém sehnat.

Rámy podobně jako jiné kusy nábytku seženete dýhované, z lamina, z masivního dřeva, čalouněné, kovové apod. Rozměry vybíráme samozřejmě tak, aby se nám postel vlezla do ložnice a aby se nám ji tam vůbec podařilo nastěhovat, ale hlavní roli by měla hrát výška osoby, která bude v posteli ulehávat – hledejte rám o cca dvacet až třicet centimetrů delší než je výška spáče. Šířka bývá standardně 90 cm a u „jeden a půl lůžek“ 120 až 140 cm (pokud si tedy už rovnou nechcete koupit manželskou postel nebo letiště, které se pohybují v šířkách 180–220 cm).

Výšku postele byste si měli určit podle plánované výšky matrace – standardně by lehací plocha měla být cca 50 cm nad zemí, ale tady také záleží na vaší výšce. Musí být pohodlné jak z postele vstávat, tak na ni i ulehat.

Naše postele mají standardně možnost nastavení výšky lehací plochy.